terug

Software ontwikkelen voor mobiliteit in Corona-tijd

Software ontwikkelen in Corona tijd

Software ontwikkelen voor mobiliteit in Corona-tijd: hoe pakken de projectteams bij InTraffic het aan? Collega’s Maurice en Sebastiaan vertellen erover!

Nu het hele land weer langzaam op gang lijkt te komen nadat we bijna volledig stil kwamen te staan door de Corona-crisis, is het openbaar vervoer nog steeds een cruciale sector. De applicaties die InTraffic voor diverse opdrachtgevers ontwikkelt zijn vaak bedrijfskritisch. Ze moeten juist ook in deze tijd goed blijven functioneren. Ontwikkelaars Sebastiaan la Fleur en Maurice Knoop vertellen hoe zij dit doen met hun teams.

Overleg op afstand

Zoals zoveel bedrijven werkt ook InTraffic momenteel bijna volledig vanuit huis. Waar sommige medewerkers normaalgesproken op locatie van de klant werken en anderen voornamelijk te vinden zijn op het hoofdkantoor in Nieuwegein, heeft nu iedereen een werkplek thuis. Omdat je niet meer even bij een collega langs kunt lopen, is overleg op afstand nog belangrijker geworden, zegt Maurice. Hij is als softwareontwikkelaar verantwoordelijk voor het onderhouden en door ontwikkelen van systemen voor actuele reisinformatie. “Ons team werkt agile, wat betekent dat we zelfsturend zijn. Het is belangrijk om goed contact te hebben met collega’s en goed op de hoogte te zijn van waar zij aan werken.”

Stand-ups worden nóg belangrijker

Elkaar op de hoogte houden gebeurt onder meer tijdens de dagelijkse stand-ups – korte meetings waarbij de teamleden bij elkaar komen om de belangrijke zaken van de dag te bespreken – zijn nog belangrijker geworden. Sebastiaan, ook softwareontwikkelaar bij InTraffic: “Onze stand-up is vroeger dan normaal. De korte, informele overlegjes vallen weg waardoor we onze stand-up ook langer dan normaal laten duren. Het is belangrijk om met het hele team de dag door te spreken om te zien waar we elkaar kunnen helpen.”

Bovendien speelt voor sommige teams mee dat hun werk in deze huidige tijd nog belangrijker is geworden. Dit geldt bijvoorbeeld voor teams die applicaties beheren waarmee dienstregelingen worden verwerkt. Die worden nu namelijk veel vaker dan normaal aangepast, merkt Maurice. Hij werkt normaalgesproken op kantoor in Nieuwegein en af en toe bij de klant op locatie. “Veel mensen denken dat ik minder te doen heb omdat er minder voertuigen rijden. Maar het omgekeerde is het geval. Door alle wijzigingen in de dienstregeling heb ik juist meer te doen! De impact van mijn werk is nu ook groter.”

“Veel mensen denken dat ik minder te doen heb omdat er minder voertuigen rijden. Maar het omgekeerde is het geval. Door alle wijzigingen in de dienstregeling heb ik juist meer te doen! De impact van mijn werk is nu ook groter.”


Teamgeest

Naast de dagelijkse stand-up waar het hele team bij aanwezig is, zijn er natuurlijk ook andere momenten waarop teamleden behoefte kunnen hebben aan overleg. Daarvoor worden alle mogelijke tools ingezet, van e-mail tot telefoon en Microsoft Teams. Maurice: “Wij hebben de hele dag op de achtergrond een Teams-meeting openstaan. In principe is iedereen stil, totdat je ergens tegenaan loopt. Dan gooi je het in de groep. Zodra iemand een vraag stelt wordt er snel gereageerd. Het overleg loopt daardoor iets anders, maar is er niet minder op geworden.” Andere teams gebruiken liever chat of de telefoon. Waar het om gaat is dat teamleden geen enkele drempel ervaren om een vraag te stellen aan collega’s.

Team overstijgend overleg

Bij grote applicaties is het normaal dat meerdere teams aan diverse onderdelen van dezelfde applicatie werken. Waar die teams in normale omstandigheden regelmatig bij elkaar komen, werkt het online niet om met tientallen mensen tegelijkertijd te vergaderen. Het team overstijgende overleg gebeurt nu via de product owners. Enerzijds is dit hiërarchischer en kunnen ontwikkelaars elkaar niet altijd direct spreken, anderzijds levert het wel veel tijdwinst op.

Maak bewust tijd voor de menselijke kant

Tot slot is het belangrijk dat mensen af en toe ook even kunnen bijpraten. Even praten over andere dingen dan werk hecht ons team veel waarde aan, zegt Sebastiaan. “Voor goed teamwerk is het belangrijk dat je op elkaar ingespeeld bent en elkaar beter kennen helpt daarbij. Daarom vinden we het belangrijk om – juist als je elkaar niet fysiek ontmoet – bewust ruimte in te bouwen voor informele gesprekken. Ons team organiseert bijvoorbeeld ‘theekransjes’: virtuele bijeenkomsten waarop over van alles mag worden gepraat, behalve over werk.” Ook wordt de virtuele vrijdagmiddagborrel nog drukker bezocht dan de fysieke borrels vertelt Maurice. Een sta-in-de-weg als reistijd bestaat nu immers niet!